Hoppa till sidans innehåll
Foto: Martin Henriksson

Så spelas säsongens ungdomsserier

28 AUG 2020 11:29
Gruppindelningar och spelsätt är fastställt i säsongens ungdomsserier. Serieledarna påbörjar nu arbetet med spelprogrammen.
  • Uppdaterad: 28 AUG 2020 11:29

– Efter önskemål från bandydistrikten har tävlingskommittén (TK) och bandydistrikten i samförstånd beslutat att inget slut- och finalspel genomföres för U16 A, säger Micke Eriksson, tävlingsansvarig på Bandyförbundet.

TK har vidare beslutat att slutspel genomförs från och med 17 års ålder i Pojkallsvenskan (P17), Flickallsvenskan (F17) och Juniorelitserien (P19).

 
JUNIORELITSERIEN (P19) 2020/21

GRUNDSERIE (Dubbelmöten 12 resp. 10 matcher):
Norr: Bollnäs GIF, Edsbyns IF, Falu BS, IFK Rättvik, IK Sirius, Ljusdals BK, Sandvikens AIK.
Söder: IFK Motala, IFK Vänersborg, Nässjö IF, Västerås Bandy, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK.

Grundserier färdigspelade 3 januari. Omlottning 4 januari. Lag 1-3 norr/söder till Superelit, övriga till Juniorelit.

Superjunior (6 lag, enkelmöten)
Juniorelit (7 lag, enkelmöten)

MER INFORMATION >>  

 

UNGDOMSALLSVENSKAN (P19) 2020/21

Mellan: Borgia Norrköping BK, Derby/Linköping BK, GT/76, Gustavsbergs IF, Hammarby IF, Helenelunds IK, Spånga BBK, IK Sirius BK, UNIK Bandy, TB/VSK. 
Serien kommer spelas i en serie uppdelad i två pooler där man möter egen pool i dubbelmöte och den andra poolen i enkelmöte.

Norra poolen: IK Sirius, UNIK Bandy, Helenelunds IK, Spånga BBK, TB/VSK. 

Södra poolen: Borgia Norrköping BK, Derby Linköping BK, GT/76, Gustavsbergs IF, Hammarby IF

Söder: Frillesås/Sunvära, IFK Kungälv, SK Höjden, IFK Vänersborg, Villa Lidköping BK.
Serien spelas via trippelmöten och eventuellt några tilläggsmatcher av derbykaraktär, man kommer spela 12-14 matcher.

MER INFORMATION >>  

  

POJKALLSVENSKAN (P17) 2020/21

Norr: Bollnäs GIF, Edsbyns IF, Ljusdals BK, Falun/Grycksbo.
Dubbelmöte i egna poolen + en lottad trippelmatch = 7 matcher, enkelmöten, Norr mot Mellan och Södra poolen = 9 matcher.

Mellan: Tellus Bandy, IK Sirius, Sandvikens AIK, VSK/TB, Motala/Katrineholm.
Dubbelmöte i egna poolen = 8 matcher, enkelmöte, Mellan mot Norra och Södra poolen = 8 matcher.

Söder: IFK Kungälv, Nässjö IF, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK.
Dubbelmöte i egna poolen + en lottad trippelmatch = 7 matcher, enkelmöte, Södra mot Mellan och Norra Poolen = 9 matcher.

En gemensam tabell

MER INFORMATION >>  

  

FLICKALLSVENSKAN (F17) 2020/21

Norr: Edsbyn/Kalix, Bollnäs GIF, Hammarby/Söråker, Uppsala BoIS.
Söder: KS bandy, Skirö AIK, Tranås/Motala, Västerås SK, Villa Lidköping BK..

Grupperna spelas via två poolspel 2-3 januari och 6-7 februari.
Ettan och tvåan i respektive grupp till semifinal som spelas enligt UEFA-modellen.
Final spelas i samband med Bandyfinalen i Uppsala.

MER INFORMATION >>  

  

U16 A

Norr: Bollnäs GIF, Borlänge, Edsbyns IF, Grycksbo/Falun, Kalix Bandy, Selånger SK Bandy, Umedalens IK, Sandvikens AIK, IFK Rättvik, Grängesberg/Västanfors.
Mellan: Borgia Norrköping BK, IK Sirius, TB Västerås, Västerås SK, GT/76, Hammarby IF, Helenelunds IK, Västanfors/Grängesberg. 
Söder: IFK Vänersborg, Lidköpings AIK, Villa Lidköping BK (blå), Jönköping Bandy, Nässjö IF, Vetlanda BK (gul), Höjden/Mölndal, Åby/Tjureda IF, Vetlanda BK (svart). 

MER INFORMATION >>  

U16 B

Mellan: Katrineholm Bandy, Västerås SK, IK Sirius, TB Västerås, GT/76 vit, Gustavsbergs Bandy
Östra: Hammarby IF, GT/76 gul, Gustavsbergs Bandy vit, Helenelunds IK, Spånga BBK, UNIK P16 röd, SIF Norrtelje.
Västra: Otterbäcken/Hajstorp, Villa Lidköping BK blå, Villa Lidköping BK (vit), Boltic/Karlstad, Höjden/Mölndal, Sunvära/Frillesås, Surte BK, Gripen Trollhättan BK.
Södra: Tranås BoIS, Waggeryds IK, Vetlanda BK, Derby/ÅBK, Finspångs AIK.

MER INFORMATION >>  

Skribent: Erik Jonsson

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info

 


Corona RF