Hoppa till sidans innehåll

4-NATIONSTURNERING I ÅBY


BILJETTER TILL TURNERINGEN >>  

   

SVERIGES TRUPP

MÅLVKTER: 
13. Jesper Thimfors, Villa Lidköping, Moderklubb: Otterbäckens BK, 2 A-landskamper
30. Henrik Kjellsson, Västerås SK, Moderklubb: Västerås SK, - A-landskamper

FÖRSVARSSPELARE: 
7. Victor Lundberg, IK Sirius, Moderklubb: Falu BS, - A-landskamper
15. Linus Pettersson, Sandvikens AIK, Moderklubb: IFK Motala, 81 A-landskamper
20. Stefan Edberg, Västerås SK, Moderklubb: Västerås SK, 9 A-landskamper
22. Ludvig Johansson, Villa Lidköping BK, Moderklubb: Villa Lidköping BK, 2 A-landskamper

HALVOR: 
18. Albin Airisniemi, Sandvikens AIK, Moderklubb: Sandvikens AIK, - A-landskamper
5. Tobias Nyberg, Vetlanda BK, Moderklubb: Lidköpings AIK, - A-landskamper
8. Erik Säfström, Sandvikens AIK, Moderklubb: Örebro SK, 77 A-landskamper

MITTFÄLTARE: 
10. Martin Karlsson, Villa Lidköping BK, Moderklubb: Villa Lidköping BK, 2 A-landskamper
16. Pontus Vilén, Vetlanda BK, Moderklubb: Skirö AIK, - A-landskamper
17. Robin Öhrlund, IFK Vänersborg, Moderklubb: Örebro SK, 4 A-landskamper
40. Adam Gilljam, Hammarby IF, Moderklubb: Broberg/Söderhamn IF, 55 A-landskamper
94. Simon Jansson, Edsbyns IF, Moderklubb: Köping IS, 27 A-landskamper

ANFALLARE: 
14. Oscar Wikblad, Edsbyns IF, Moderklubb: Edsbyns IF, 2 A-landskamper
9. Martin Landström, Västerås SK, Moderklubb: Tranås BoIS, 2 A-landskamper
21. Christoffer Edlund, Jenisej, Moderklubb: Vetlanda BK, 82 A-landskamper
95. Erik Pettersson, SKA Neftyanik, Moderklubb: Söderfors GoIF, 39 A-landskamper

Not. Daniel Berlin, Joakim Andersson, Per Hellmyrs och David Pizzoni har lämnat återbud och ersatts av Martin Karlsson, Martin Landström, Albin Airisniemi och Victor Lundberg. 
  

 
RYSSLANDS TRUPP 

MÅLVAKTER: 

1 Chernyh Roman, Vodnik
30 Ivanchikov Yury, Start

UTESPELARE: 

28 Ivkin Valery, Dinamo Moscow
9 Butenko Artem, Dinamo Moscow
5 Vlasyk Vladimir, Stroitel
11 Chernov Vadim, Yenisey
20 Befus Yanis, Dinamo Moscow
18 Vasilenko Maxim, Dynamo Moscow
24 Tolstihin Oleg, Yenisey
15 Dzhusoev Alan. Ska- Neftyanik
8 Ishkeldin Maksim, Ska- Neftyanik
54 Kuzmin Danil, Vodnik
10 Mirgazov Almaz, Yenisey
44 Ivanov Nikita, Dinamo Moscow
23 Dergaev Evgeny, Vodnik
17 Anciferov Maksim, Vodnik
55 Arhipkin Vadim, Broberg/Söderhamn
88 Tarasov Vladislav, Dinamo Moscow

Pavel Franz, Head coach

  
  
FINLANDS TRUPP

MÅLVAKTER: 

30 Jussi Aaltonen, Bollnäs
23 Kimmo Kyllönen, Vänesborg

UTESPELARE: 

41 Elias Gillgren, Motala
66 Tommi Määttä, Edsbyn
46 Ilari Moisala, AIK
14 Samuli Helavuori, Bollnäs
20 Juho Liukkonen, Vänersborg
27 Kasperi Hirvonen, Motala
22 Ville Aaltonen (C), Bollnäs
99 Tuomas Määttä, Edsbyn
74 Eetu Peuhkuri, Vetlanda
8 Janne Rintala, Västerås SK
6 Teemu Määttä, Sirius
15 Lasse Tammilehto, JPS
79 Niklas Holopainen, IFK Kungälv
61 Emil Fedorov, Vetlanda
4 Jimi Heinonen, Sirius
10 Kalle Lempinen, AIK

Förbundskampen: Ari Holopainen

  

NORGES TRUPP 

MÅLVAKTER:

1      Christofer Silius, Ullern, - A-landskamper
12    Simen Lycke Kjøllmoen, Ullevål, 17 A-landskamper

UTESPELARE:

2     Sverre Jacob Brecheisen, Stabæk, 25 A-landskamper
3     Eirik Lunden, Solberg, 8 A-landskamper
4     Peder Remman, Surte Bandy, 35 A-landskamper
5     Petter Renstrøm Moen, Solberg, 64 A-landskamper
6     Carl Isac Jerner, Ready, 16 A-landskamper
7     Anders Greger Svenn, IFK Kungälv, 32 A-landskamper
8     Magnus Høgevold (K), Stabæk, 64 A-landskamper
9     Felix Callander, IFK Vänersborg, 3 A-landskamper
10    Fritiof Hagberg, Broberg/Söderhamn IF, 17 A-landskamper
11    Stian Hansen Stærkeby, Drammen, 7 A-landskamper
13    Jonathan Oskar Saraby, Ullern, - A-landskamper
14    Christopher Nålby, Solberg, 3 A-landskamper
15    Aksel Trygstad Lamache, Ready, 5 A-landskamper
16    Robin Nicolay Cras, Mjøndalen, 52 A-landskamper
17    Kristian Hagen, Solberg, 22 A-landskamper
18    Sondre Fredrik R. Høydahl, Gripen Trollhättan BK, - A-landskamper

Förbundskapten: Patrik Heed

Uppdaterad: 10 DEC 2019 15:04

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info

 


Corona RF