2010-03-31

Svenska Bandyförbundet har bytt plattform

Bandyförbundet har flyttat hemsidan svenskbandy.se till en ny plattform. Hemsidan är bara en del av Bandyförbundets arbete med att förbättra administrationen och kommunikationen. Under våren kommer även ett nytt administrationsverktyg att börja användas och även ett nyutvecklat verktyg för tävlingsadministration kommer att tas i bruk.

Läs mer

2010-03-19

Västerås tog hem veteranguldet

1996 vann Jonas Holgersson sitt senaste herr-SM-guld med Västerås. Nu kan "Holger" och hans lagkompisar titulera sig mästare i veteran-SM sedan man besegrat Falun med 7-1 på NCC Studenternas under fredagskvällen.
- Det är härligt att få en chans att samlas kring något. Det är många gamla minnen som blossar upp, säger Jonas Holgersson till svenskbandy.se.

Läs mer

2010-02-22

Falun och Västerås till veteranfinal

Falu BS och Västerås SK stod som segrare i varsin semifinal efter två dagars matchande i veteran-SM i Karlsbyheden. De båda bandyklassikerna kommer därmed att mötas i finalen på NCC Studenternas fredag 19 mars.

Läs mer

2010-02-19

Dags för veteran-SM i Karlsbyheden

På fredagkvällen startar gruppspelet i veteran-SM i Karlsbyheden. Kl 17.00 tar arrangörsföreningen Karlsbyhedens IK emot Sandviken i premiärmatchen på hemmaarenan Hedvallen.
- Det kommer bli fantastisk kul. Spelarna börjar droppa in på Hedvallen och det är muntra miner, säger Karlsbyhedens Niclas Groth till svenskbandy.se under fredagseftermiddagen. Sätt er i bilarna och kom hit.

Läs mer

2010-02-13

"Lillis" gör comeback - igen

Den 19-20 februari spelas gruppspelet och semifinalerna i veteran-SM i Karlsbyheden. Hedvallens isbana kommer att vimla av bandycelebriteter med flera VM- och SM-guld på meritlistan. En av de mest välmeriterade spelarna är 46-årige Stefan "Lillis" Jonsson.
- Formen är bra, jag har kört lite bandy några gånger under vintern, men inte regelbundet. Det är jättekul att de arrangerar den här turneringen, det ska bli roligt att träffa många gamla kompisar och spela bandy, säger "Lillis", som kommer att spela för Västerås, till svenskbandy.se.

Läs mer

2010-01-28

Spelschema för veteran-SM 2010

Spelschemat för vinterns veteran-SM är nu fastställt. Gruppspelet och semifinalerna spelas i Karlsbyheden fredag 19 februari och lördag 20 februari medan finalen spelas på NCC Studenternas i Uppsala fredag 19 mars kl 20.45.

Läs mer

2009-12-16

Klara försäsongsdatum 2010

Redan nu är ett antal speldatum för säsongen 2010/11 fastställda.

Läs mer

2009-12-16

Svenska Cupen byter utseende

Nästa säsong görs kvalet till Svenska Cupen om, dessutom bantas cupens slutspel från 16 till åtta lag. Nytt är också att matchtiden kommer att vara 2 x 45 minuter, tidigare spelades slutspelsmatcherna i 2 x 30 minuter.
- Vi förlänger kvalet för att kunna nyttja hallarna på ett bättre sätt än tidigare. Lagen önskar att spela 2 gånger 45 minuter i ett skede där förberedelser sker inför seriespelet, därför är det naturligt att spela fulltidsmatcher, säger bandyförbundets generalsekreterare Rolf Käck till svenskbandy.se.

Läs mer

2009-12-09

Veteranfinal breddar SM-finalhelgen

SM-finalen i bandy blir i vinter ännu större. Det är nu klart att en veteranfinal kommer att spelas under finalhelgen i Uppsala 2010. De två finallagen kommer att kvalas fram på Hedvallen i Karlsbyheden för att sedan göra upp i en SM-final på NCC Studenternas.
- Jättekul att det dyker upp ett SM för veteraner. Hoppas att många lag kommer igång och satsar, säger den förre förbundskaptenen Anders Jakobsson till svenskbandy.se. "Jacke" spelar idag med SAIK:s veteraner i division 2 och var med i det lag som vann premiärupplagan av +35-cupen i Karlsbyheden 2008.

Läs mer

2009-11-22

Dynamo Moskva Europacupmästare

Det ryska stjärnlaget Dynamo Moskva vann även returmötet med Västerås SK i Europacupfinalen. Söndagens finalmatch i Moskva slutade med Dynamoseger med 4-1.
- Vi är nöjda. Vi kan inte göra mer mot dem, säger VSK-tränaren Andreas Westman över telefon till Vlt.se.

Läs mer

2009-11-20

Fördel Dynamo Moskva i EC-finalen

De svenska mästarna Västerås förlorade under fredagkvällen den första av två finalmatcher i årets Europacup. Det ryska stjärnlaget Dynamo Moskva vann med 2-0 i ABB Arena.

Läs mer

2009-11-02

Västerås vann Edsbyns P18 Cup

Finalen i Edsbyn Cup P18 blev en jämn historia. Det stod 3-3 mellan Västerås SK och arrangörsklubben Edsbyns IF efter full tid och matchen gick till sudden death. Där blev Martin Flodström hjälte för sitt Västerås när han 4,36 in på förlängningen fick läge framför mål och lyfte in segerbollen fram till 4-3.

Läs mer

2009-11-02

Rysk seger i Mini World Cup

Lidköpings AIK fick se sig besegrade av Jenisej i finalen av årets upplaga av Mini World Cup i Bollnäs. Från arrangörshåll är man väldigt nöjd med helgens bandytävling.
- Allt har flytit på jättebra och cupens invigning i samband med elitseriepremiären mellan Bollnäs och Sirius blev något extra, säger cupgeneralen Ulrika Prytz till svenskbandy.se.

Läs mer

2009-10-26

Edsbyn vann sin egen P20 Cup

Örebro, Mölndal och Åtvidaberg vållade inga problem för Edsbyn i gruppspelet i helgens P20 Cup i Dina Arena. I kvartsfinalen besegrades sedan Nässjö med 6-1 och Västerås slogs tillbaka med 4-2 i semifinalen. Edsbyn fick sedan en drömstart i finalen mot Sandviken. Markus Karlström slog in en målvaktsretur till 1-0 redan i den tredje minuten. SAIK hade dock lägen att kvittera och missade bland annat ett friläge och en straff innan Edsbyns Niclas Schönnings fick drömträff och ordnade 2-0. Innan matchen var över hade Joakim Svensk fastställt slutresultatet till 3-0.

Läs mer

2009-10-26

AIK segrade i Sportservice Cup

Efter en femteplats i World Cup Women för drygt en vecka sedan var det ett revanschsuget AIK som begav sig till Ale-Arena för att delta i Sportservice Cup den gångna helgen. Efter segrar mot SAIK, Nässjö och Kareby var Solnalaget klara för söndagens final. Arrangörsklubben Kareby stod för motståndet, men de kunde i stå emot AIK som vann med klara 4-1. Matilda Johansson, AIK:s nyförvärv från de senaste årens SM-finalmotståndare Nässjö, svarade för tre av lagets mål i finalen.

Läs mer

2009-10-20

World Cup i Sandviken går plus - lockade 9000 åskådare

Tongångarna är positiva i Sandviken ett par dagar efter finalen av World Cup. Arrangemanget lockade runt 9000 åskådare, 3000 fler än vad arrangören räknat med. Dessutom är responsen från de deltagande lagen och publiken är positiv.
- Alla som jag pratat med har varit väldigt nöjda med arenan som spelplats, isen och de egna omklädningsrummen som lagen haft under hela turneringen. Också åskådarna verkar tycka att arenan är väldigt mäktig, säger Katarina Medveczky, SAIK:s World Cup-bas, till gd.se.

Läs mer

2009-10-19

VAIK finalföll i World Cup Women

Västerstrands AIK tog sig överraskande till final i World Cup Women i Edsbyn i helgen. Via segrar mot Östersund och Uppsala BoIS och ett oavgjort resultat mot ryska Record tog sig Karlstadlaget vidare till semifinal. Ställningen var 2-2 vid full tid och VAIK vann den efterföljande straffläggningen mot Härnösand. I finalen fick man dock se sig besegrade av Record med klara 7-1. Emma Thomann gav visserligen VAIK ledningen men sedan handlade allt om Record.
- De var tyvärr lite bättre. Men samtidigt gav vi bort fyra mål, 7-1 var alldeles för stora siffror, säger tränaren Göran Svensson till Värmlands Folkblad.

Läs mer

2009-10-18

Hammarby vann World Cup

Årets upplaga av World Cup fick en svensk segrare. Hammarby vann under söndagseftermiddagen finalen mot Zorkij med 6-2. Bajen besegrade Edsbyn, Dynamo Moskva och Sandviken på sin väg till finalen trots att laget bara gjort fyra pass på stor bana under försäsongen.
- Vi har ju kört rinkbandy och så spelar vi så här. Helt sjukt, säger cupens skyttekung Patrik Nilsson till SVT Sport.

Läs mer

2009-10-15

SAIK kryssade i tungviktsmötet

World Cups första speldag är tillända. Hemmaklubben Sandviken spelade oavgjort mot det ryska stjärnlaget Dynamo Moskva i sin premiärmatch. Mikhail Sveshnikov såg med två fullträffar till att ryssarna ledde med 2-0 i paus. I den andra halvleken utjämnade SAIK genom mål av Christoffer Edlund och Daniel "Zeke" Eriksson. Sandvikentränaren Ola Grönberg var dock inte helt nöjd med de finska domarna efter matchen.
- Synd att det är så låg standard på de internationella domarna, det syns tydligt att de inte hänger med men så är det. Nu är matchen slut och det är bara att fokusera på nästa match, säger han till World Cups hemsida.

Läs mer

2009-10-14

World Cup i ny skepnad

I 35 år har World Cup spelats på Ljusdals IP. Men när cupens 36:e upplaga ska avgöras är Göransson Arena i Sandviken spelplats. På torsdag startar cupen och det är mycket att tänka på för den nya arrangören. Projektledaren Katarina Medveczky är dock lugn och säker på att arrangemanget kommer att flyta på bra.
- Vi har absolut kontroll på läget, försäkrar hon. Vi har många volontärer igång som har tagit ledigt från sina jobb, 160 ideella funktionärer kommer att jobba i skift under World Cup.

Läs mer

2009-10-12

Rättvik tog hem segern i Edsbyn Cup

Rättviks Mattias Widén blev matchhjälte när han i den första förlängsperioden avgjorde finalen i Edsbyn Cup mot Ljusdal. Det var en svängig match både mål- och spelmässigt. Lagen turades om att vara i ledningen och Ljusdal ledde med både 2-1 och 4-3 innan Rättvik på ordinarie speltid kvitterade till 4-4. Ganska omgående i sudden death fick sedan Ljusdal ett gyllene läge att avgöra då laget tilldömdes en straff men den slogs inte bättre än att målvakten i Rättvik räddade. Så dryga fem minuter senare fick alltså istället Mattias Widén bli den som avgjorde den här finalen.

Läs mer

2009-10-04

SAIK avgjorde under sista kvarten

Hammarbys David Karlsson kvitterade till 3-3 med en kvart kvar att spela av Svenska Cupens final. Därefter svarade SAIK för enorm avslutning och vann med klara 8-3.
- Vi har en enorm tro på oss själva och det är otroligt roligt att se spelarna idag, säger SAIK-tränaren Ola Grönberg. Innan matchen pratade vi om att vi skulle ha tålamod och hålla ihop laget. Lyckas vi med det går vi segrande ur matcherna som idag.

Läs mer

2009-10-03

Semifinalklart i Svenska Cupen

Vänersborg fick stopp på skrällaget Tillberga i Svenska Cupen, men det krävdes straffar för satt skilja lagen åt i kvartsfinalen. Ställningen var 4-4 efter full tid sedan Misja Pasjkin kvitterat på hörna i slutminuten. Endast en av sex straffar gick i mål. Det var Vänersborgs ordinarie straffskytt Viktor Weiselius som hade siktet bäst inställt. Sandviken svarade för en rejäl uppvisning i sin kvartsfinal mot Västerås.
- Vi visade verkligen vad vi kan, sa SAIK-tränaren Ola Grönberg efter en solklar 7-2-seger.

Läs mer

2009-10-03

Skrällaget vann dödens grupp

Allsvenska Tillberga Bandy hade sällskap av tre elitserielag i Svenska Cupens D-grupp. Under de två första speldagarna besegrades Falun och Vetlanda. På lördagen nådde Västeråsklubben överraskande 5-5 mot Sandviken. Tillberga är därmed gruppsegrare och möter Vänersborg i kvartsfinal under lördagskvällen.
- Vi hade kanske inte räknat med det här, säger Tillbergaledaren Tobias "Zocke" Johnsson smått ironiskt efter matchen mot Sandviken.

Läs mer

2009-10-02

Tillberga skrällvann mot Vetlanda

Arrangörsklubben Tillberga övertygar i Svenska Cupen. I torsdags besegrades Falu BS och under fredagen var det dags för Vetlanda att betvingas av allsvenska Tillberga Bandy. Västeråslaget trampade respektlöst igång och besegrade Vetlanda med 2-1 i en tuff match. I och med segern är Tilllberga klara för kvartsfinal medan det ser ut som Vetlanda för åka hem till småland redan efter lördagens match mot Falun.

Läs mer

2009-10-02

TV-kändisar besökte Svenska Cupen

Tobbe och Mats från TV-serien "I en annan del av Köping" kom till ABB Arena för att heja fram Köping i matchen mot Edsbyn under fredagen. Kändisstödet på läktaren hjälpte dock inte Köping att ta två poäng, men laget stod upp bra mot de regerande cupmästarna. Tobbe var imponerad av Edsbyns skyttekung Jocke Hedqvist, som gjorde matchens fyra första mål.
- Jag tycker Jocke är bra, han är jävligt teknisk, sa han efter slutsignalen. På bilden ovan samtalar Tobbe med Köpings lagkapten Mathias "Bissen" Larsson efter matchen.

Läs mer

2009-10-01

Örebro överraskade mot Sirius

Allsvenska Örebro stod för den största överraskningen under Svenska Cupens första speldag. Sirius såg ut att vara på väg mot en uddamålsseger i cupens öppningsmatch, men på övertid kvitterade Örebros Lars Buskqvist på straff.
- Jag är jättenöjd med våran insats. Vi har riktigt bra inställning, tänker offensivt och vågar utmana, säger nye Örebro-tränaren Stefan "Lillis" Jonsson efter matchen. Sirius vann den efterföljande straffläggningen med 2-0.

Läs mer

2009-09-30

Zorkij tar plats i World Cup

En plats har länge varit vakant i årets upplaga av World Cup, men nu är den tillsatt. Zorkij, som tog sig till final i Champions Cup i Edsbyn, tar den 16:e och sista platsen. Zorkij kommer att spela i grupp D tillsammans med IFK Helsingfors, Kuzbass och Sirius.

Läs mer

2009-09-29

Gripen Trollhättan hoppar av Svenska Cupen - Västanfors ersätter

På grund av skador tvingas Gripen Trollhättan hoppa av årets upplaga av Svenska Cupen. De skulle ha spelat i samma grupp som Edsbyn, Villa Lidköping och Köping i cupen som pågår torsdag 1 oktober till söndag 4 oktober i Västerås .
- Det är klart att det är beklagligt, men som läget är i truppen just nu så är det helt omöjligt för oss att spela, säger Gripens spelande tränare Daniel Svedberg till svenskbandy.se.

Läs mer

Samarbetspartners



Nationell Partner


Officiell Partner

Enkät

Vilket lag vinner damernas SM-final?

Kareby

(4734)

Nässjö

(1562)

Sandviken

(986)

AIK

(2411)

Tidigare enkäter