Hoppa till sidans innehåll

Ungdom: Sirius bröt rysk dominans i Mini World Cup

2018-11-05 08:53
Sirius kan titulera sig mästare i Alfamark Mini World Cup P16, som avgjordes i helgen.
  • Uppdaterad: 2018-11-05 08:53

Uppsalalaget gick igenom gruppspelet utan poängtapp och besegrade sedan Villa Lidköping och ryska Jenisej på vägen till final.

Rodina Kirov tog ledningen i finalen, men därefter följde fyra raka mål för Sirius som vann med 4-1.

Segern var den första för ett svenskt lag sedan 2011 då Sirius stod som cupmästare.

– Trots att vädret inte har bjudit på optimala förhållanden har de genomfört matchplanerna och taktiken på ett mycket bra sätt. Spelare har klivit fram, bidragit, utvecklats och kommit ihop som grupp med ett gemensamt mål, säger Siriuslagledaren/tränaren Jonas Lindberg till lagets hemsida.

 

FINAL, ALFAMARK MINI WORLD CUP

Rodina Kirov - Sirius 1-4 (1-2)
Mål Kirov: Shelpiakov Artur.
Mål Sirius: Arvid Tapper 2, Linus Axelsson, Zakaria Holmén.

 

MINI WORLD CUP, MEDALJÖRER GENOM ÅREN: 

2018   Guld: Sirius, Silver: Rodina Kirov (Rys), Brons: Vänersborg
2017   Guld: Sibselmash (Rys), Silver: TB Västerås, Brons: Edsbyn
2016   Guld: Neftyanik (Rys), Silver: Vetlanda, Brons: Rodina Kirov (Rys)
2015   Guld: Kuzbass (Rys), Silver: Vetlanda, Brons: SaPa (Fin)/Sibselmash (Rys)
2014   Guld: SDS Coal Kemerovo (Rys), Silver: Vetlanda, Brons: Hammarby
2013   Guld: SDS Coal Kemerovo (Rys), Silver: Rodina Kirov (Rys), Brons: JPS Jyväskylä
2012   Guld: Kuzbass (Rys), Silver: Lidköpings AIK, Brons: Sandviken
2011   Guld: Sirius, Silver: Botnia (Fin), Brons: Mayak (Rys)
2010   Guld: Hammarby, Silver: Sputnik (Rys)
2009   Guld: Jenisej (Rys), Silver: Lidköpings AIK, Brons: Tillberga
2008   Guld: Västerås SK, Silver: Team of Abakan, Brons: ?
2007   Guld: Reformation (Rys), Silver: Falun, Brons: Sirius
2006   Guld: Vetlanda, Silver: Jenisej (Rys), Brons: Falun
2005   Guld: Krastvetmet (Rys), Silver: Lidköping, Brons: Solberg (Nor)
2004   Guld: Bollnäs, Silver: Västerås, Brons: Uralskij Trubnik (Rys)
2003   Guld: Bollnäs, Silver: Lokomotiv (Rys), Brons: Skirö
2002   Guld: Sirius, Silver: Bollnäs, Brons: Katrineholm
2001   Guld: Zavija (Rys), Silver: Vetlanda, Brons: Lokomotiv (Rys)
2000   Guld: Zavija (Rys), Silver: Sputnik (Rys), Brons: Köping
1999   Guld: Värmbol/Katrineholm, Silver: Nässjö, Brons: Vetlanda
1998   Guld: Vetlanda, Silver: Veiterä (Fin), Brons: Edsbyn
1997   Guld: Sibselmash (Rys), Silver: Edsbyn, Brons: Mayak (Rys)
1996   Guld: Sibselmash (Rys), Silver: Vetlanda, Brons: Sandviken
1995   Guld: Veiterä (Fin), Silver: Bollnäs, Brons: Druzba (Rys)
1994   Guld: Botnia (Fin), Silver: Bollnäs, Brons: Sandviken
1993   Guld: Vetlanda, Silver: Nyborg, Brons: Sandviken
1992   Guld: Sandviken, Silver: Uleåborg (Fin), Brons: Nyborg
1991   Guld: Sandviken, Silver: Katrineholm, Brons: Bollnäs
1990   Guld: Bollnäs, Silver: Edsbyn
1989   Guld: Edsbyn, Silver: Selånger
1988   Guld: Nässjö, Silver: Bollnäs
1987   Guld: Bollnäs, Silver: Edsbyn
1986   Guld: Bollnäs, Silver: Edsbyn

Skribent: Erik Jonsson
Partnersnurra 20151008

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
Fax: 08-6996340
E-post: This is a mailto link

Se all info