Hoppa till sidans innehåll
Foto: Martin Henriksson

Ungdom: Nytt upplägg för Juniorbandyn

20 JUN 2019 11:44
Inför kommande säsong presenteras nyheter både gällande Juniorelitserien och Svenska Cupen P19.
  • Skapad: 20 JUN 2019 11:44

Totalt är 15 lag anmälda till både cup- och seriespel, som förändras inför säsongen.

– Det har vuxit fram utifrån input från de 15 lagen som är anmälda. Det är verkligen positivt att vi har fem lag fler i Juniorelitserien jämfört med förra året, säger Micke Eriksson, tävlingsansvarig på Bandyförbundet.


SÅ SPELAS JUNIORELITSERIEN 2019/20

ANMÄLDA LAG: Bollnäs GIF, Borlänge Bandy, Edsbyns IF, Falu BS, Hammarby IF, IFK Motala, IFK Rättvik, IFK Vänersborg, IK Sirius, Ljusdals BK, Nässjö IF, Sandvikens AIK, Västerås Bandy, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK.
Serieledaren arbetar med poolindelning. 

Juniorelitserien Norra/Södra (8/7 lag):                                                                   
Dubbelmöten 14/12 matcher (spelas 25 okt - 5 jan)
Placerat lag 1-4 i respektive grupp till Superjuniorelit (SE) (fördel 4 hemmamatcher av totalt 7 matcher för placerat lag 1-2)
Placerat lag 5-7/8 i respektive grupp till Juniorelit (JE)         

Superjuniorelitserien/Juniorelitserien (spelas som enkelmöten 12 jan – 23 feb)
Placerat lag 1-6 SE till kvartsfinal (bäst placerat lag har fördel med avslutande hemmamatch i kvarts- och semifinal)
Åttondelsfinaler (enkelmöte spelas 28 feb-1 mars)
1. Placerat lag 7 SE – 2 JE
2. Placerat lag 8 SE – 1 JE

Kvartsfinaler (UEFA modellen hemma/borta, spelas vecka 10)
3. Lag 1 SE – Segrare i match 2
4. Lag 4 SE – Lag 5 SE
5. Lag 3 SE – Lag 6 SE
6. Lag 2 SE – Segrare i match 1

Semifinaler (UEFA modellen hemma/borta, spelas vecka 11)
7. Segrare match 3 – Segrare match 4
8. Segrare match 5 – Segrare match 6

Bandyfinal (Studenternas IP Uppsala 20 mars)
Segrare i match 7 och 8                                        

                            

SVENSKA CUPEN P19

Grupp A: Edsbyn, Rättvik, Bollnäs, Ljusdal.                              
Grupp B: Sandviken, Sirius, Borlänge, Falun.
Grupp C: Villa Lidköping, Vänersborg, Motala, Hammarby.
Grupp D: Nässjö, Vetlanda, Västerås.

Enkelmöten i respektive grupp
Fulltidsmatcher 2x45 min
Gruppspel färdigspelat senast söndag den 13 oktober

Slutspel
Vinnare i respektive grupp spelar semifinal i Lidköping
Speldatum 19-20 okt där en match spelas lördag och en match söndag
Semi 1 A1 – C1
Semi 2 B1 – D1
Placeringsmatch förlorare i semi 1 - semi 2
Final vinnare i semi 1 - semi 2

Skribent: Erik Jonsson

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info