Hoppa till sidans innehåll

Ungdom: Förbundsserierna är fastställda

2017-08-26 10:24
Indelningarna i säsongens ungdomsserier är nu fastställda och publicerade på svenskbandy.se.
  • Uppdaterad: 2017-08-25 12:27

En del förändringar har skett efter serieförslagen som publicerades i juni.

– Vi har fått ett par avhopp och flyttat några lag med anledning av det geografiska läget. På P19- och P16-nivå kommer serierna kompletteras med derbypooler för att öka antalet matcher för lagen, säger Micke Eriksson.
– Det är väldigt glädjande att se att antalet lag i seriespel fortsätter att öka.

   

JUNIORELITSERIEN (P20)

Norrpool: Bollnäs GIF, Edsbyns IF, IK Sirius, Sandvikens AIK, Västerås SK, Hammarby IF.

Söderpool: Nässjö IF, TB Västerås, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK, IFK Motala, IFK Vänersborg.

Spelsätt: Dubbelmöten i egna poolen = 10 matcher, enkelmöten mot andra poolen = 6 matcher, sammanlagt = 16 matcher, lag 1-8 i kvartsfinal.

 

POJKALLSVENSKAN (P19 BREDD)

Norra: Borlänge Bandy, Edsbyns IF, Falu BS, Haparanda SKT, Kalix Bandy, Broberg/Söderhamn IF, Västanfors IF.

Västra: Derby Linköping BK, Karlstad Bandy, Katrineholm Bandy, Skövde BK, Tillberga/Örebro, Villa Lidköping BK.

Östra: GT/76 IK, Gustavsbergs IF, Hammarby IF, IK Sirius, Spånga Bromstens BK, UNIK Bandy.

Södra: Fredriksbergs BK, Frillesås/Sunvära, SK Höjden, Nässjö IF, Surte BK, Gripen Trollhättan BK.

  

POJKELITSERIEN (P18)

Norrpool: Edsbyns IF, Falu BS, IFK Rättvik, IK Sirius, Ljusdals BK, Sandvikens AIK, Västerås SK.

Söderpool: IFK Kungälv, IFK Motala, IFK Vänersborg, Nässjö IF, TB Västerås, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK.

Spelsätt: Dubbelmöten i egna poolen = 12 matcher, enkelspel mot andra poolen = 7 matcher, sammanlagt = 19 matcher, lag 1-8 i kvartsfinal. 

  

FLICKALLSVENSKAN (F17) 

Norra: Kalix Bandy, Söråkers IF, Sandvikens AIK. 

Östra: Skutskärs IF, Uppsala BoIS, AIK Bandy. 

Västra: Västerstrands AIK, SurteKareby, Sunvära SK. 

Södra: Villa Lidköping AIK, Tranås BoIS, Skirö AIK. 

Spelsätt:
1. Fyra pooler som möts i trippelmöten med speltid 2x40 minuter.
2. lag 1-2 i varje pool spelar ett A-slutspel i två grupper om 4 lag och placerade lag 3 spelar ett B-slutspel. Reducerad matchtid i slutspelen.
3. Placerade lag 1-2 i respektive grupp A-slutspel till semifinal.
4. Semifinaler spelas enligt UEFA-modellen.

 

POJKAR 16 KAKSERVICE

Norra: Bollnäs GIF, Borlänge Bandy, Edsbyns IF, Falu BS, Härnösands AIK, IFK Rättvik, Sandvikens AIK, Ljusdals BK.

Västra: Borgia Norrköping BK, IFK Motala, IK Viking Hagfors, Karlstad Bandy, Nitro Nora BS, Villa Lidköping BK (blå), Otterbäcken/Hajstorp.

Östra: GT/76 IK, Hammarby IF, Helenelunds IK, IK Sirius, Västerås SK, Spånga Bromstens BK, TB Västerås, Västanfors IF.

Södra: Gripen Trollhättan BK, IFK Kungälv, Jönköping Bandy, Nässjö IF, Vetlanda BK, Villa Lidköping BK (vit), Vänersborg/Blåsut (blå).

  

POJKAR 16 B

Norra: Falu BS, GT/76 IK (gul), IK Sirius (blå), SIF Norrtelje, UNIK Bandy, Liljan/Linghed, Helenelunds IK.

Västra: Blåsut/Vänersborg (gul), Kareby/Kungälv, Mölndal Bandy, Oskarströms BK, SK Höjden, Sunvära/Frillesås, Surte BK.

Östra: GT/76 IK (blå), Gustavsbergs IF, Hammarby IF, IK Sirius (svart), Spånga Bromsten BK, Katrineholm/Eskilstuna, Örebro SK Ungdom, Köpings IS, Västerås SK, TB Västerås.

Södra: Derby Linköping BK, Skirö AIK, Tranås BoIS, Vetlanda BK, Åby/Tjureda IF, Åtvidabergs BK, Målilla Bandy.

Skribent: Erik Jonsson
Partnersnurra 20151008

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Idrottens Hus
114 73 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
Fax: 08-6996340
E-post: This is a mailto link

Se all info