Hoppa till sidans innehåll

Live: Följ P19-landslagets VM-matcher

26 JAN 2019 18:26
25-27 januari avgörs P19-VM i Kransnojarsk. Via VM-hemsidan kan man följa matcherna live.
  • Skapad: 26 JAN 2019 18:26

Söndag kl 13.00, svensk tid, spelar Sverige VM-final mot Ryssland. 

TILL SÄNDNINGEN FRÅN VM-FINALEN >>  

TILL VM-HEMSIDAN >>  

  

SPELPROGRAM, P19-VM 2019

FREDAG 25 JANUARI
10.00 (04.00 svensk tid) Ryssland-Norge 8-1
12.30 (06.30) Sverige-Kazakstan 21-0
15.00 (09.00) Norge-Finland 2-5
18.00 (12.00) Ryssland-Sverige 0-3
20.00 (14.00) Kazakstan-Finland 0-11

LÖRDAG 26 JANUARI
10.00 (04.00) Norge-Kazakstan 12-0
12.30 (06.30) Finland-Ryssland 2-4
15.00 (09.00) Sverige-Norge 7-0
17.30 (11.30) Kazakstan-Ryssland 0-12
20.00 (14.00) Finland-Sverige 1-9

SÖNDAG 27 JANUARI
09.00 (03.00) Semifinal lag 1 Sverige-lag 4 Norge 4-1
11.30 (05.30) Semifinal lag 2 Ryssland-lag 3 Finland 3-1
16.00 (10.00) Bronsmatch, Norge-Finland
19.00 (13.00) VM-final, Sverige-Ryssland

 

P19-LANDSLAGETS VM-TRUPP

MÅLVAKTER:

Anton Svensson, Edsbyns IF
Dennis Nilsson, IFK Vänersborg

UTESPELARE:

Albin Bjerkegren, Sandvikens AIK
Albin Rehnholm, Vetlanda BK
Albin Thomsen, Sandvikens AIK
Alexander Karlgren, Villa Lidköping BK
Gustav Wallin, Vetlanda BK
Jesper Granqvist, Edsbyns IF
Jonathan Svensson, Vetlanda BK
Linus Jönsson, Nässjö IF
Linus Toresson, Åby-Tjureda IF
Lucas Widman, Sandvikens AIK
Marcus Öhman, Ljusdals BK
Oskar Westh, Bollnäs GoIF
Philip Flodstam, Bollnäs GoIF
Ted Hedell, Edsbyns IF

LEDARE:

Mattias Rehnholm, Förbundskapten
David Karlgren, Ass. Förbundskapten
Fredrik Ärleskog, Team Manager
Anders Nilsson, Material/Slip
Christer Petersson, Material
Sebastiano Ferraú, Läkare

  
VM-TURNERINGAR GENOM ÅREN: 

År Guld Silver Brons  
2018 i Norge Ryssland Sverige Norge  
2017 i Ryssland Ryssland Sverige Finland  
2016 i Sverige Sverige Ryssland Finland  
2014 i Norge Ryssland Finland Sverige  
2012 i Finland Ryssland      Sverige Norge  
2010 i Ryssland Sverige Finland Ryssland       
2008 i Sverige Ryssland Finland Sverige  
2006 i Norge Sverige Ryssland      Finland  
2004 i Finland Ryssland Sverige Finland  
2002 i Ryssland Sverige Finland Ryssland  
2000 i Sverige Sverige Ryssland Finland  
1998 i Norge Ryssland Sverige Finland  
1996 i Finland (P20) Sverige Finland Ryssland  
1994 i Ryssland (P20)        Ryssland Sverige Finland  
1992 i Sverige Sverige Ryssland Norge  
1990 i Norge Sverige Sovjet Finland  
1988 i Finland Sverige Sovjet Finland  
1986 i Sovjet Sovjet Sverige Finland  
1984 i Sverige Sverige Sovjet Norge  
1982 i Norge Sverige Finland Sovjet  
1980 i Finland Sovjet Sverige Finland  
1978 i Sovjet Sverige Sovjet Finland  
1976 i Sverige Sovjet Norge Sverige  
1974 i Sverige Sovjet Sverige Norge  
1972 i Norge Sverige Sovjet Norge  
1970 i Sovjet Sovjet Sverige Finland  
1968 i Finland Sverige Sovjet Finland  

Skribent: Erik Jonsson

Bandy på Twitter

                    

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info