#nouse{ color:red; } Så spelas ungdomsserierna 2019/20 - Svenska Bandyförbundet
Hoppa till sidans innehåll

Så spelas ungdomsserierna 2019/20

28 JUN 2019 11:30
Tävlingskommittén har beslutat om följande serieindelning för svensk bandys ungdomsserier.
  • Uppdaterad: 28 JUN 2019 11:30

Senast den 15 augusti kan lag tas bort eller läggas till i samtliga serier utom i Pojkallsvenskan (P17). Denna serie kommer att läggas parallellt med Juniorelitserien för att möjliggöra bra logistik etc.

– Det är positivt att det i år finns tolv fler lag anmälda till våra ungdomsserier i år än vad vi hade i fjol. Det kommer att bli en rolig säsong, säger Micke Eriksson, tävlingsansvarig på Svenska Bandyförbundet.

UNGDOMSALLSVENSKAN (bredd, -01 och yngre):

NORRA:
Edsbyn
Grängesbergs Bandyklubb
IK Sirius
Karlsbyhedens IK
UNIK Bandy
Västanfors IF
Västerås bandy
Örebro SK Ungdom

 

MELLAN:
Borgia/Katrineholm
Derby
GT 76 (blå)
GT 76 (gul)
Gustavsbergs IF
Helenelunds IK
SIF Norrtelje
Spånga BBK

 

SÖDRA:
IFK Kungälv
Jönköping Bandy
Karlstad Bandy
Mölndal/Höjden
Skirö AIK
Sunvära/Frillesås
Surte BK
Viking/LIF/FIF

 Seriespel (14-16 matcher/grupp)

 

POJKALLSVENSKAN (-03 och yngre):

Norra                                                    Södra

Edsbyns IF                                           IFK Motala

Falu BS                                                IFK Vänersborg

Västerås Bandy                                   Nässjö IF

IK Sirius                                              Hammarby IF

Ljusdals BK                                        Vetlanda BK

Sandvikens AIK                                 Villa Lidköping BK

Seriespel (16 matcher)

- Dubbelmöten i geografiska pooler

- Enkelmöte mot andra poolen

Ungdomsfinalhelg (7-8 mars Örebro)

Semifinaler

1. Placerat lag 1 – Placerat lag 4

2. Placerat lag 2 – Placerat lag 3

Placeringsmatch

Förlorade match 1 – Förlorare match 2

Final

Vinnare match 1 – Vinnare match 2

 

FLICKALLSVENSKAN (F17 Cup, -03 eller yngre):

NORRA:
Kalix/Ljusdal
Umedalen/Härnösand
Uppsala BoIS
Hammarby/Söråker
Spånga BBK

 

SÖDRA:
KS Bandy
Villa Lidköping BK
Skirö AIK
Västerås SK
Motala/Tranås

Spel i i två poolspelsomgångar (28-29 december & 1-2 februari)

Semifinal & final

 

U16 A (-04 och yngre):

U16 A NORRA:
Bollnäs GIF
Edsbyns IF
Falu BS
IK Sirius
GT 76 IK
Broberg/Söderhamn IF

 

U16 A MELLAN:
Derby Linköping BK
IK Sirius (blå)
Katrineholm Bandy
TB Västerås
IFK Motala
Västerås SK

 

U16 A SÖDRA
IFK Kungälv
Lidköpings AIK
Nässjö IF
Vetlanda BK
Villa Lidköping BK
Otterbäcken/Hajstorp


Seriespel (14-16 matcher/grupp)

Ungdomsfinalhelg (7-8 mars Örebro)

- Vinnare i respektive grupp (3 lag)

- Spel i poolform 2 x 30 min (2 matcher/lag)

 

 
 
 

U16 B:

U16 B NORRA:
Borlänge Bandy
Edsbyns IF
Grycksbo IF
IFK Rättvik
Kalix Bandy
Sandvikens AIK
Selångers SK
Umedalens IF
Härnösands AIK

 

U16 B ÖSTRA:
GT 76 IK (blå)
GT 76 IK (gul)
Gustavsbergs IF
IK Sirius (svart)
Hammarby IF
Helenelund IK
UNIK BK
Spånga BBK

 

U16 B MELLAN:
U16 B Mellan
Borgia Norrköping BK
Gustavsbergs Bandy (vit)
Katrineholm Bandy
Helenelunds IK
Åtvidabergs BK
GT/76 (vit)
Västanfors IF
Västerås SK

 

U16 B VÄSTRA:
IFK Kungälv
Lidköpings AIK
SK Höjden
Sunvära/Frillesås
Villa Lidköping BK (blå)
Villa Lidköping BK (vit)
Karlstad Bandy
IFK Vänersborg

 

U16 B SÖDRA:
Fredriksbergs BK
Jönköping Bandy
Tjust Bandy
Tranås BoIS
Vetlanda BK (gul)
Vetlanda BK (svart)
Åby/Tjureda IF

 Seriespel (14-16 matcher/grupp)

 

SÄSONGSPLAN UNGDOM 2019/20 >>

Skribent: Svenska Bandyförbundet
Epost: Adressen Gömd

NÄR DU SKADAT DIG

BANDYNS SCANDICAVTAL

BESTÄLL STARTPAKETET

Skridskokul_2015_frilagd

FLICKBANDYNS DAG

SKRIDSKOKUL

Skridskokul 140px

IDROTTSLYFTET 

 

SVENSKA SPEL

 

NEJ TILL MATCHFIXING

Min_Match_Banner_Nej_200X200

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 086996000
Fax: 086996340
E-post: [saknas] Information

Se all info