#nouse{ color:red; } Sverige A - Finland A - Svenska Bandyförbundet
Hoppa till sidans innehåll

Sverige A - Finland A


 

År Resultat Spelplats År Resultat Spelplats
1919 1-4 Helsingfors 1979 8-1 VM i Trollhättan
1920 3-3 Stockholm 1979 7-1 VM i Katrineholm
1921 3-5 Helsingfors 1979 3-3 Villmanstrand
1922 4-6 Stockholm 1979 4-4 Helsingfors
1923 4-3 Helsingfors 1980 12-0 Syktyvkar
1924 5-3 Stockholm 1980 10-0 Söderhamn
1926 3-4 Helsingfors 1981 3-0 VM i Chabarovsk
1926 2-0 Stockholm 1981 5-2 VM i Chabarovsk
1927 4-4 Stockholm 1981 4-3 Varkaus
1928 1-3 Helsingfors 1981 7-3 Jyväskylä
1929 3-2 Stockholm 1982 6-2 Syktyvkar
1930 5-5 Helsingfors 1982 4-3 Lidköping
1931 4-4 Stockholm 1983 8-0 VM i Helsingfors
1932 2-0 Helsingfors 1983 0-2 Uleåborg
1933 4-2 Stockholm 1983 1-2 Kemi
1934 0-3 Helsingfors 1984 5-1 Kemerovo
1935 3-2 Stockholm 1984 0-1 Stockholm
1936 5-3 Helsingfors 1984 6-5 Norrköping
1937 2-0 Stockholm 1985 3-3 VM i Solberg
1938 4-3 Viborg 1985 10-3 Seinäjoki
1939 4-1 Karlstad 1985 1-0 Björneborg
1940 2-1 Stockholm 1986 0-1 Irkutsk
1941 3-5 Helsingfors 1986 1-0 Östersund
1941 3-2 Stockholm 1986 3-2 Sundsvall
1942 8-0 Stockholm 1987 8-2 VM i Lidköping
1943 0-0 Helsingfors 1987 7-2 VM i Stockholm
1945 5-2 Stockholm 1987 6-3 Helsingfors
1946 4-4 Helsingfors 1987 0-2 Borgå
1947 7-2 Stockholm 1988 6-4 Abakan
1948 7-4 Helsingfors 1989 3-2 Nässjö
1949 2-3 Nässjö 1989 2-5 Tranås
1950 3-3 Helsingfors 1989 2-4 VM i Moskva
1951 4-2 Stockholm 1989 3-3 Borgå
1952 x) 4-0 Oslo 1989 2-2 Helsingfors
1952 6-2 Helsingfors 1990 0-1 Novosibirsk
1953 0-3 Stockholm 1990 4-2 Novosibirsk
1954 3-0 Helsingfors 1990 5-2 Kemi
1954 x) 4-4 Moskva 1990 5-3 Haparanda
1955 2-2 Örebro 1991 10-4 VM i Helsingfors
1956 x) 3-1 Moskva 1991 2-2 Helsingfors
1956 3-2 Helsingfors 1991 3-6 Varkaus
1957 3-4 VM i Helsingfors 1992 2-9 Krasnojarsk
1957 2-2 Västerås 1992 3-3 Sandviken
1958 4-1 Uleåborg 1993 10-1 VM i Hamar
1958 2-3 Helsingfors 1993 7-2 Björneborg
1959 4-3 Eskilstuna 1993 5-4 Helsingfors
1959 0-1 Karlstad 1994 4-5 Krasnogorsk
1960 4-7 Helsingfors 1994 5-4 Kalix
1960 2-4 Villmanstrand 1994 6-1 Sandviken
1961 4-1 VM i Oslo 1994 7-1 Sandviken
1961 8-2 Västerås 1995 3-2 VM i Minneapolis
1962 2-1 Villmanstrand 1995 8-4 VM i Minneapolis
1962 1-4 Uleåborg 1995 4-5 Borgå
1963 6-3 Nässjö 1995 9-3 Helsingfors
1963 5-1 Örebro 1996 6-4 Archangelsk
1963 0-1 VM i Uppsala 1996 5-4 Severodvinsk
1964 1-0 Uleåborg 1997 5-6 Katrineholm
1964 3-3 Helsingfors 1997 11-2 VM i Vänersborg
1965 2-1 Nässjö 1997 8-5 VM i Stockholm
1965 2-1 Uppsala 1997 2-5 Uleåborg
1965 1-2 VM i Archangelsk 1997 11-1 Torneå
1966 4-2 Varkaus 1998 2-4 Novgorod
1966 2-2 Helsingfors 1998 10-5 Novgorod
1967 0-0 Falun 1998 7-2 Åby
1967 1-1 VM i Villmanstrand 1998 15-2 Trollhättan
1968 2-2 S:t Michel 1999 4-3 VM i Archangelsk
1968 3-2 Varkaus 1999 2-6 VM i Archangelsk
1969 2-0 Katrineholm 1999 2-3 Helsingfors
1969 5-1 VM i Vänersborg 1999 8-3 Björneborg
1969 1-6 VM i Nässjö 2000 1-2 Kazan
1970 1-1 Kemi 2000 5-4 Kazan
1970 4-1 Uleåborg                   2000      3-1 Otterbäcken
1970 1-2 Oslo 2000 3-0 Oxelösund
1970 5-2 Ljusdal 2001 6-4 VM i Uelåborg
1970 1-1 Sundsvall 2001 4-2 VM i Uleåborg
1971 3-2 VM i Göteborg 2001 4-5 Gustavsberg
1971 4-1 VM i Katrineholm 2001 7-3 Söderfors
1972 2-0 Uljanovsk 2002 1-1 Archangelsk
1972 0-2 Varkaus 2002 4-5 Archangelsk
1972 1-4 S:t Michel                 2003 4-5 Trollhättan
1972 4-3 Vänersborg 2003 6-2 Otterbäcken
1972 1-2 Västerås 2003 9-4 VM Archangelsk
1973 5-4 VM i Krasnogorsk 2004 7-1 VM i Uppsala
1973 8-0 VM i Moskva 2004 4-5 VM i Västerås
1974 4-3 Archangelsk 2004 2-6 Helsingfors
1974 6-4 Varkaus 2004 2-0 Västerås
1974 4-0 Vänersborg 2005 3-2 Villmanstrand
1974 4-4 Villmanstrand 2005 7-5 VM i Kazan
1974 3-0 Nässjö 2005 6-2 VM i Kazan
1975 3-2 VM i Kemi 2005 7-4 Edsbyn
1975 6-3 VM i S:t Michel 2005 6-7 Villmanstrand
1976 4-1 Chabarovsk 2006 4-5 VM i Eskilstuna
1976 6-6 Borgå 2006 3-1 VM i Linköping
1976 6-2 Varkaus 2007 4-5 VM i Kemerovo
1976 4-4 Vetlanda 2007 3-2 VM i Kemerovo
1976 3-2 Gamleby 2008 6-2 VM i Moskva
1977 9-3 VM i Oslo 2008 10-0 Novosibirsk
1977 1-2 VM i Nadderud 2009 8-1 VM i Västerås
1978 2-4 Helsingfors 2009 2-0 Villmanstrand
1978 1-5 Borgå 2010 8-1 VM i Moskva
1978 1-3 Kemerovo 2010 9-4 VM i Moskva
1978 3-1 Haparanda 2010 5-4 Lidköping
1978 6-4 Luleå 2011 5-5 VM i Kazan

x) inofficiella landskamper vid Moskva-turneringen och OS-provspel i Oslo 1952

Uppdaterad: 08 FEB 2011 14:04

NÄR DU SKADAT DIG

BANDYNS SCANDICAVTAL

BESTÄLL STARTPAKETET

Skridskokul_2015_frilagd

FLICKBANDYNS DAG

SKRIDSKOKUL

Skridskokul 140px

IDROTTSLYFTET 

 

SVENSKA SPEL

 

NEJ TILL MATCHFIXING

Min_Match_Banner_Nej_200X200

Postadress:
Svenska Bandyförbundet
Box 11016
100 61 Stockholm

Besöksadress:
Idrottens Hus, Skansbrogatan 7
118 60 Stockholm

Kontakt:
Tel: 08-6996000
Fax: 08-6996340
E-post: This is a mailto link

Se all info